Gdzie najchętniej wypoczywamy?

O wyborze wakacyjnych kierunków w dużej mierze decyduje to, jakie mamy plany na wypoczynek. Jak wiadomo, inaczej planować będą wczasy pary lub grupki przyjaciół, a czegoś innego będą poszukiwać rodziny z dziećmi na pobyt nad morzem. Polskie wybrzeże daje tutaj sporo możliwości, możemy bowiem poszczycić się ogromną różnorodnością zarówno noclegów, jak i lokalnych atrakcji, których nad Bałtykiem jest naprawdę sporo!

To popularniejszych miejscowości nad morzem zaliczają się m.in. Kołobrzeg, Łeba, Sopot. Noclegi nad morzem w tych miejscowościach cieszą się dużą popularnością.

Atrakcje Kołobrzegu

Kołobrzeg jest bez wątpienia jednym z najbardziej atrakcyjnych miast polskiego wybrzeża, w którym można znaleźć sporo różnych noclegów. Składa się na to wiele czynników, między innymi ten, że po pierwsze, to stare miasto pełne zabytków i po drugie, jest ono całkiem duże, dzięki czemu na jego terenie odbywać się może sporo różnego rodzaju wydarzeń muzycznych, artystycznych, sportowych, jak również znajdować wiele muzeów, czyli miejsc, do których ludzie idą po to, żeby coś zobaczyć, żeby czegoś nowego się nauczyć.

Atrakcji Kołobrzegu jest co niemiara, nie da się ich wszystkich wyliczyć. Warto więc pamiętać o kilku najważniejszych. Po pierwsze, zabytki. Tych nie brakuje. Jeśli by przyjechać do tej nadmorskiej miejscowości przede wszystkim w celu zwiedzania, na pewno nie wyjechałoby się z niej rozczarowanym. Wprost przeciwnie – stare kamienice, wiekowe kościoły, dawne fortyfikacje miejskie, a także pochodzące głównie z XIX i początków XX wieku: poczta, łaźnia miejska, most drogowy, wieża ciśnień czy budynek dawnego kasyna wojskowego (w którym zresztą dzisiaj znajduje się kościół garnizonowy) sprawiają, że z Kołobrzegu wraca się bogatszym o wiele wrażeń. Wczasy w Kołobrzegu po prostu muszą się udać!

Atrakcje to jednak nie tylko zabytki. To również możliwość skorzystania z bogatej oferty sportowej, jaką przygotowało miasto dla turystów przybywających na tereny Kołobrzegu. Będą to przede wszystkim korty tenisowe oraz pływalnie (poza tą największą, naturalną, słoną, czyli Morzem Bałtyckim), trasy do nordic walkingu oraz specjalne treningi, które pozwalają uprawiać ten sport w sposób profesjonalny, jak również inne obiekty rekreacyjne. Będąc w Kołobrzegu, powinno się również skorzystać z atrakcji, jakie oferowane są przez morskich przewoźników. Można wybrać się na całodzienną wycieczkę i wypłynąć na otwarte morze, można zdecydować się na przejazd do innego kraju (na przykład do Danii), jak również zasmakować w przeróżnych sportach wodnych.

Ruchome wydmy w Łebie

Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała o ruchomych wydmach w Łebie, zlokalizowanych na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Bez wahania polecam je każdemu kto zamierza spędzić nad morzem w okolicach Łeby choć jeden dzień.

Wydmy znajdują się około 9 km na wschód od Łeby, na mierzei utworzonej przez morze i jezioro Łebsko. Już sama wycieczka na wydmy należy do ciekawych przeżyć. Można się tam dostać rowerem, meleksem, albo spacerem – co zajmuje ok 2-3 godziny. Po drodze mija się Rabkę – wieś nadmorską, latarnie morską, wyrzutnię rakiet. Wydmy Ruchome powstały z akumulacji piasku wyrzucanego na brzeg przez fale morskie. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany silnymi wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy (od 30 do 40 m wysokości) z najwyższą 42 – metrową Wydmą Łącką. W celu ochrony tego skarbu przyrody utworzono Obszar Ochrony Ścisłej Mierzeja. Dla turystów udostępniono atrakcyjny, prawie pięciokilometrowy odcinek Mierzei Łebskiej. Wstęp na wydmy od strony Parku Narodowego jest płatny. Wstęp od morza jest bezpłatny.

Uwaga: Wydmy podlegają ścisłej ochronie a poruszanie się po nich jest dozwolone jedynie wyznaczoną trasą turystyczną.